Jak oszczędnie jeździć na LPG?


Jakie elementy mają kluczowy wpływ na ekonomię jazdy na paliwie LPG ?


 

Przede wszystkim należy tankować paliwo na sprawdzonych stacjach lub na stacjach o dobrej opinii na rynku konsumenckim. Różnice w liczbie przejechanych kilometrów na jednym baku, w tym samym cyklu jazdy, mogą wynosić od 25 do 50 kilometrów. Tankując gaz wątpliwej jakości oszczędność jest tylko pozorna.

Ogromną rolę odgrywa prawidłowe dobranie instalacji LPG. Bardzo istotnym elementem jest reduktor. Dobranie zbyt mało wydajnego reduktora może powodować nie tylko wzrost spalania, ale także prowadzić do usterki silnika, elementów zapłonu czy dolotu powietrza.

Nie warto także zakładać najtańszych, niewiadomego pochodzenia zestawów zasilania gazem LPG. Z początku mogą działać prawidłowo, ale poza szybkim zużyciem elementów mogą wystąpić trudności z prawidłową kalibracją.

Raz na 10-15 tysięcy kilometrów warto zweryfikować stan szczelności całej instalacji oraz filtra.

Jeżeli instalacja jest użytkowana przez wiele lat, parametry silnika ulegają zmianie, dlatego warto pamiętać o okresowym przestrojeniu instalacji.  Pozwoli to uniknąć nie tylko usterek, ale także może zredukować spalanie o 1-3 litrów LPG.

Kolejnym istotnym elementem jest moment przełączania z benzyny na zasilanie gazem LPG. Większość montowanych instalacji LPG, jest sterowanych przez komputer, więc załączenie LPG następuje automatycznie, po osiągnięciu prawidłowej temperatury. Niektóre instalacje załączają się po gwałtownym naciśnięciu pedału gazu zaraz po odpaleniu samochodu, jednak nie zalecamy takiej techniki przełączania na LPG. Może to powodować nie tylko wzrost spalania, ale także szybsze zużycie podzespołów silnika lub instalacji LPG.

Nie zalecamy także gwałtownego ruszania zaraz po odpaleniu samochodu, po długim postoju.

Przyjęło się, że zmiana biegów na niskich obrotach powoduje mniejsze spalanie. Jest to jak najbardziej słuszne i logiczne, jednak należy pamiętać, że mało-pojemnościowe, wysokoprężne silniki niekoniecznie muszą to korzystnie znosić. W takim wypadku najlepiej trzymać się środkowego zakresu obrotów. Warto sprawdzić jaki zakres obrotów jest optymalny dla danego silnika, który posiadamy w naszym samochodzie.

Stosując się do powyższych wskazówek użytkowania instalacji LPG w samochodzie zapewniamy sobie przede wszystkim bezpieczeństwo oraz ekonomiczną i bezproblemową jazdę na auto-gazie.

W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do dyspozycji pod naszymi numerami telefonów.